Umí váš copywriter česky? aneb Když to drhne v inzerátu

Copywriter, který neumí česky

Na dnešní článek mě přivedl příspěvek Tomáše Černovského. Odkazoval na tragicky napsaný inzerát. A já byla zvědavá. Otevřela jsem portál jobs.cz a nakoukla na několik marketingových inzerátů. Jak to dopadlo? Umí firmy nalákat nové dušičky, či nikoli?

Když inzerát nefunguje

Ať psal poptávku interní copywriter nebo personální, každý by měl mít základní znalost toho, co tvoří. V případě copywritera je prohřešek o mnoho větší. Jaké jsou nejčastější problémy v inzerátech? Podíváme se, proč možná nefungují tak, jak by měly.

Omáčka okolo

Cílem inzerátu je nalákat a zaujmout potenciální zájemce o pracovní pozici. Zvlášť, jedná-li se o marketingové místo. Marketing je kreativní prostředí, zábava, originalita a uvolněnost. Informace jsou stručné a cílí na danou personu. Zde je personou uchazeč. Ví to pisatel? Omáčka nikoho nezajímá.

Nesmyslné věty

 • analýza příležitosti konkurenčního prostředí (To je totéž jako analýza příležitostí konkurence? A příležitostí k čemu? Vůbec to nechápu.)
 • Zajištění náležitostí produktů a jeho následné hýčkání a držení při životě (Ehm?)
 • dle svých výkonů nadstandardně ohodnocen (A při nestandardních výkonech?)
 • Máš zkušenosti z prodeje a domlouváním obchodních schůzek. (Cože? Co?)
 • Spolupráce s obchodníky při logistice Tebou domluvených schůzek. (Prosím?)

Pár větek na ukázku. Vytaženo z pouchých dvou inzerátů. Pokud uchazeč nerozumí, nepřihlásí se. V jednoduchosti je síla. Lidi chtějí informace rychle a snadno. Pamatujte na to při tvorbě textů.

Nepovedené vtipy

Nabídneme: Notebook, monitor, mobilní telefon, myš, klávesnice, pracovní stůl 😉

Pominu špatné tvary slov, ale nevhodně zvoleného smajlíka už proklouznout nenechám! Mám-li být rejpal, nezmínili dokovací stanici… Opravdu. Tento řádek je zbytečný, hloupý a nikterak zábavný. Klávesnice, myš a stůl jsou samozřejmostí. Nebo ne?!

Chyby? Chyba!

Inzeráty chybují ve velkých písmenech, střídá se tykání a vykání uchazeči, slova mají špatné tvary, kapitálky působí zbytečně agresivně a vadu standardně najdeme v pevných mezerách, pomlčkách i spojovnících. Proč to říkám? Základní znalost mateřštiny jednoznačně poukazuje na úroveň pisatele.

Napište inzerát jako copywriter

Budu stručná. Správný inzerát může porušit jakékoli pravidlo tvorby, pokud je finální výsledek lepší než s oním pravidlem. Pár tipů pro efektivní a zajímavý inzerát níže.

 1. Pište jasně a výstižně.
 2. Vyhněte se omáčce.
 3. Zkontrolujte si po sobě pravopis.
 4. Buďte konkrétní a nekomplikujte to.
 5. Vyberte si, zda uchazečům vykat nebo tykat. Obojí nelze.
 6. Odstraňte všechny nevtipné vtipy. Vsaďte raději na slovní hříčku.
 7. Zapomeňte na nudná klišé a nic neříkající fráze.
 8. Buďte originální. Přátelský kolektiv a firemní mobil má (v inzerátu) každý. Máte něco zajímavějšího?

Práce pro copywritera?

Možná je situace taková, že právě hledáte nového copywritera. Kdo teď text napíše? Uklidním vás. Šanci na napsání zajímavého inzerátu můžete mít i vy! Možná nedostanete cenu za nejoriginálnější inzerát na světě, ale možná uchazeče zaujmete svou osobitostí! Neboli, nehrajte si na copywritera a prostě pište. Česky, stručně, zajímavě a srozumitelně.

Jak vypadají vaše inzeráty? Mají ten správný ráz nebo je to změť nudných frází, chyb a nezajímavých informací? Pamatujte, že inzerát o vás prozradí víc, než se na první pohled zdá!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *