Ladíme SEO #2 – Indexace stránek

SEO copywriting – Terka Hladíková

Přicházím s druhým dílem o SEO optimalizaci webu. Prvním krokem, na který se zaměříme, je indexace stránek. Co to je? Jak to funguje? Čeho tím docílíme? Proč je to důležité a jak se to dělá? Odpovědi na všechny vaše otázky se pokusím elegantně shrnout do dnešního článku. Pojďme indexovat!

Co to je indexace a k čemu slouží?

Indexace je způsob, jak dát vyhledávačům vědět o existenci našich stránek. Díky indexaci návštěvníci mohou naše stránky najít a následně navštívit. Pokud bychom se rozhodli adresář zvaný index ignorovat, nikdo na naše stránky nepřijde, pokud bychom mu nedali přímý odkaz.

Jak indexace funguje v praxi?

Představte si obrovský sklad. Ten sklad je vyhledávač. Přijdete do skladu a něco hledáte. Zavoláte skladníka a zadáte mu své požadavky. To jsou klíčová slova, která napíšete do vyhledávacího řádku. Skladník se podívá do svých desek, do indexu, a za pár vteřin vám přinese výsledky. Přinese vám i to, co v deskách nenašel? Nikoli.

Jak indexace souvisí se SEO?

Jak už jsme se zmínili v prvním dílu, SEO optimalizace je přizpůsobení stránek vyhledávačům. Pomáhá pro uživatele nalézt ty nejrelevantnější výsledky. Pokud stránky nejsou indexované, je veškerá další SEO optimalizace v podstatě zbytečná. Když o našem webu nikdo neví, nemusíme ho nijak zvlášť šperkovat. To je důvod, proč je indexace prvním bodem v celém procesu optimalizace.

Jak své stránky indexovat?

Ať už jsme svůj web programovali sami, někdo jej vytvořil za nás nebo jsme zvolili platformu WordPress či jinou, existuje hned několik způsobů, jak své stránky můžeme indexovat. Nemusíte se bát, zvládne to opravdu každý.

Každý vyhledávač má svůj vlastní index

Nesmíme zapomenout, že každý vyhledávač má svůj vlastní index. Z toho důvodu provádíme indexaci hned několikrát. V našich podmínkách obvykle dvakrát. Na Googlu a na Seznamu. Využít můžeme také index u vyhledávačů Bing. Zpravidla se ale řídíme pravidlem, že použijeme nejrozšířenější vyhledávače v místě, kde chceme své stránky zviditelnit.

#1 Indexace na Googlu

K indexaci ve vyhledávači Google slouží jejich pomůcka Google Search Console. Níže si ukážeme, jak ji používat k účelu indexace. Search Console má mnohem více využití, která se však přímo nevztahují k dnešnímu tématu, proto si je rozebereme jindy.

image

Po kliknutí na odkaz výše se dostaneme na tuto úvodní obrazovku. Doporučuji zvolit možnost vpravo, kam zadáme celou svou adresu stránek. Bez http či https se dále nedostaneme.

image 1

Toto je seznam metod ověření vašich stránek, který se objeví po zadání webu a odkliknutí možnosti Pokračovat. Ke každé metodě vám dám pár rad, abyste si vybrali tu, která vám maximálně vyhovuje.

Soubor HTML

Tuto variantu použijte v případě, že jste si svůj web programovali sami nebo to někdo udělal za vás. Stačí se přihlásit na FTP server, kam nabízený soubor nahrajete do kořenového adresáře. Až tak učiníte, stiskněte v tabulce tlačítko Ověřit.

Značka HTML

Vřele doporučuji jak pro ručně naprogramované stránky nebo i pro weby vytvořené skrze WordPress či jiné platformy. Jednoduše si k editaci otevřete soubor zvaný index.php. V případě WordPressu se soubor může jmenovat header.php. Záleží na šabloně. Pokud se vyznáte alespoň trochu v kódování, bude to pro vás snadné. Najděte v souboru položku <head>, za kterou stiskněte Enter a vložte zkopírovaný kód z tabulky výše. Až tak učiníte, upravený soubor uložte. Vraťte se na tabulku od Google a dejte Ověřit.

Google Analytics

Pokud už pro svůj web používáte Google Analytics, máte to velmi snadné. Stačí, abyste byli právě vy oprávněnou osobou pro správu Analytics. Jednoduše stiskněte tlačítko Ověřit. Pokud to bude nutné, projděte proces prodle návodu od Googlu – vše je v češtině – a máte hotovo.

Ostatní dvě metody jsem nikdy nepoužila a myslím, že to lze hravě zvládnout i bez nich. Kdybyste si nebyli jisti co a jak, neváhejte mě kontaktovat.

Přidání stránek do indexu

Abychom ověřili, zda jsou naše stránky v indexu, použijme řádku nahoře v rozhraní Google Search Console. Otevřme si svůj web a zkopírujme libovolnou adresu kterékoli stránky, rubriky nebo článku. Vložme ji do řádku a potvrďmě svou volbu Enterem. Google nám brzy ukáže výsledek.

image 2

V ideálním případě bude výsledek takový, jako viz níže.

image 3

Zjistíme, že Google o stránce ví a je indexována. Problematika AMP se týká procházení skrze mobilní telefony. Dostaneme se k tomu příště. Pokud stránka indexovaná není nebo jste ji pozměnili, zvolte možnost vpravo Požádat o indexování. Google to vyřídí během několika hodin.

Až požádáte o indexaci všech svých stránek na webu, máte hotovo. Google vám stránky schválí a návštěvníci už mají šanci vaše stránky nalézt.

#2 Indexace na Seznamu

Indexace na Seznamu je mnohem snazší, takže se nemusíte ničeho obávat. V případě Seznamu použijeme tento jednoduchý online nástroj. Zadáme do něho opět celé adresy všech našich stránek a potvrdíme. Seznam tak o nás bude vědět a indexace je hotová.

Jak jste si s indexací poradili vy? Šlo vám to? Jsou všechny vaše stránky úspěšně indexované?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *