Jak ušetřit peníze

Jak ušetřit peníze, když nemáte na rozhazování?

Někdy se zkrátka stane, že přijdeme o klienta či vlivného zákazníka. Tím okamžikem nastává nepříjemná životní situace plná depresivních myšlenek. Co se mnou teď bude? Musím dělat práci, která mne nebaví? Pokud si kladete tytéž nebo podobné otázky, dnešní článek je přesně pro vás!

Udělejte si finanční propočet

Než se pustíte do zpracování tohoto bodu, zamyslete se nad svou situací.

 • Kolik peněz mohu vydělat?
 • Jaké jsou ty nejnutnější výdaje?

Jakmile jste schopni zodpovědět tyto otázky, můžeme se posunout dál. Mezi nejnutnější výdaje se řadí například výdaje za vodu, elektřinu, nájem, potraviny a jízdné. Pokud zjistíte, že jste schopni vydělat nějakým způsobem částku, která je vašim nejnutnějším výdajům nejblíže, máte zpola vyhráno.

Kde můžete vzít další peníze?

Zejména, jste-li podnikatel, máte mnohem volnější ruce. Své podnikání můžete pověsit na hřebík a přehodit si ho na tzv. „vedlejšák“. Pokud nevyžadujete žádné extra pozice, stačí vám zajít na místní poštu a ucházet se o brigádu roznášení letáků. Takových možností existuje mnoho. Obdobně poslouží poloviční úvazek v nějakém obchodě nebo servisu.

Změňte své životní samozřejmosti

Byli jste zvyklí utrácet za drahý alkohol a bio veganské potraviny? Pokud na tom nezávisí vaše zdraví, vzdejte se toho. Stejně jako všech věcí, které nutně nepotřebujete.

Pamatujte: Nejvíce ušetříte na jídle!

Pokud můžete, jezděte místní dopravou nebo choďte pěšky. I tak se dají ušetřit peníze.

Co můžete udělat jinak?

 • Začněte vařit doma. Luštěniny, těstoviny a další potraviny jsou levné a uvaříte z nich velké množství zdravého jídla.
 • Nekupujte si nové oblečení a obuv, pokud to není opravdu nutné. Obě položky jsou velmi drahé a často skutečně nejsou třeba. Projděte si celou skříň. Určitě najdete kousky, které jsou pěkné a slušivé.
 • Nakupujte ve slevách. Možná, že se jedná o doménu seniorů, ale vezměte si z nich příklad. Každá „kačka“ se počítá.
 • Projděte své věci a vytřiďte ty, které nepotřebujete. Možná najdete kousky, které se dají zpeněžit.
 • Odložte návštěvy kaváren, cukráren a restaurací. Sice je to zábava, ale pekelně drahá. Proto, nemáte-li právě na rozdávání, odpusťte si to.

Máte-li peníze na krabičku cigaret, rozhodně nejste chudí.

 • Nenechte se ukecat k hromadnému dávání dárku. Takový dárek bývá zpravidla předražený a váš doplatek tomu bude odpovídat.
 • Přestaňte neustále přispívat na kolegy a kolegyně. K čemu je to dobré? Jenom neustále sypete peníze z vlastní kapsy. Prostě se tomu vyhněte.

Jak ze situace ven?

Výše jsme si popsali bojový plán přežití. Nemusím připomínat, že výdaje, které nejsou životně důležité zkrátka omezte nebo zcela zrušte. Nyní se zaměříme na to, jak ze situace ven.

 • Zdokonalujte se v tom, v čem jste dobří. Vylepšete svůj web, rozšiřte si vlastní vědomosti. Buďte vidět. Klient odešel, jiný přijde.
 • Nezapomínejte být vděční za všechno, co dosud máte a co jste dokázali.
 • Využijte kurzů a seminářů, které jsou zdarma. Najdete v nich plno podstatných informací.
 • Nevěšte hlavu. Když se situace nezlepší, vždycky můžete začít s něčím jiným.

Jak byste tuto situaci řešili vy? Máte s tím vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářích s ostatními.

Napsat komentář