Jak se zbavit přeplněné mysli

Zbavte se přeplněné mysli a získejte čas

Uleháte někdy do postele s výčitkami, že jste plno věcí nestihli? Také jsem to dříve znala. Říkáme si, že zítra už to bude lepší. Nejspíše nebude, když něco nezměníte.

Proč je práce s časem důležitá?

Musíme si uvědomit, že ať se právě věnujeme čemukoli, čas stále běží. Stejně rychle. A nebude na nás čekat. Když si vzpomeneme, že jsme včera měli dorazit na oslavu babiččiných narozenin, čas neřekne: „Sakra, promiň! To napravíme.“ Je to naše chyba, protože jsme natolik zaneprázdnění a mimo vnímání, že jsme si ani nenašli čas, vzpomenout si, že někde máme být včas.

Mít priority nestačí

Někdo žebříček priorit prohlašuje za jedinečné řešení problému s časem. Já nesouhlasím. K čemu nám budou priority, když seznam úkolů stále poroste a nikdy nebudeme mít hotovo? Cesta vede jinudy.

1. Zhodnoťme situaci

Popadněme papír a tužku a sepišme si všechno, co musíme udělat. Ať to jsou nákupy, úklid, oprava některých předmětů, dokončení projektů, konečná revize knihy nebo rodinná sešlost. Možná, že seznam zabere dva listy nebo několik sloupců. Ale to nevadí! Buďme k sobě stoprocentně upřímní.

2. Co chci udělat já?

Prohlédněme si seznam a najděme všechny činnosti, na které se těšíme, které chceme udělat, které nám přinesou užitek. Hotovo? Tak, a co teď s tím zbytkem, že?

3. Naučme se říkat NE

Velmi známá rada, kterou málokdo ovládá. Říct NE může být těžké. Druhá strana je třeba schopný manipulátor, umí nás dostat tam, kam potřebuje. Nebo naopak je jasné, že by nás o to nežádali, pokud by to nebylo vyloženě nutné.

Nikdy nemůžete efektivně pomoci jiným, pokud je váš vlastní život v chaosu.

Terka Hladíková

4. Vymysleme postup

Když už máme jasno v tom, čemu se věnovat chceme a čemu nikoli, je na čase, pustit se do díla. Které úkoly na nás přehodili jiní? Máme na to kapacity a náladu? Pokud ne, vraťme se ke třetím bodu a úkol odmítněme. Jiné je to samozřejmě v práci. Ale v soukromí v tom nevidím problém.

Je to náš život a pouze my rozhodujeme o tom, co do něj vpustíme.

Terka Hladíková

Zbylé úkoly si pečlivě roztřiďme dle priorit a pusťme se do jejich řešení. A nepřibírejme žádné nové, dokud náš seznam zcela nezmizí!

Omezme přísun nových úkolů

Naší povinností je říct NE v případě, kdy se nám žádost o pomoc vůbec nehodí. To je jasné. Ale nezapomínejme také na to, jak svůj čas využíváme. Sedíme u televize a sledujeme nekonečné seriály? Nebo u počítače několik hodin denně hrajeme hry? Pak se nesmíme divit, že se naše úkoly nehýbou.

Kvalitní odpočinek je pro tělo i mysl nepostradatelný. Nesmí však převládat nad aktivní činností. Takhle se z kruhu povinností nikdy nedostaneme.

Terka Hladíková

Nepodceňujme své vytížení

Možná své přetížení povinnostmi už sakra dlouho odkládáte. Pozor na to! Nechcete přece skončit se syndromem vyhoření nebo v depresích? Bylo by to zbytečné, když k nápravě stačí tak málo. Nezapomeňte, že nikdy není pozdě začít.

A jak to máte vy se svými povinnostmi a přetížením? Setkali jste se někdy se skutečným oříškem, který vás „zasekal“ na sakra dlouhou dobu?

Napsat komentář