Jak přežít homeoffice 1 – Rutiny a návyky

Jak přežít homeoffice – Tereza Hladíková

Všechno zlé je pro něco dobré. A že tohle ode mě ještě uslyšíte nejméně milionkrát! Ne nutně v dnešním článku, ale v těch dalších určitě. Situace, ač není veselá, mě přivedla právě k tématu homeoffice. Všimla jsem si totiž, že plno lidí tápe. Jak to doma zvládnout? Co s tou prací? A vůbec, jak se zorientovat v novém systému?

Nadhled je na místě a nouzový plán také

Nejsem žádný stresor. Ani tu neplánuji zálohu na apokalypsu. Ale přece jen, buďme k sobě upřímní. Víme, kdy se vrátíme do práce? Víme, jak dlouho karanténa potrvá? Víme, kdy se naše firma vzchopí a jestli vůbec? Tohle není panika, to jsou reálné dopady. Nikdo z nás to nemůže ovlivnit, ale můžeme se tomu přizpůsobit jak nejlépe dovedeme.

Také chci pomáhat

Ačkoli nešiju roušky, mám v hlavě jiný plán. Ráda bych usnadnila práci z domu všem, kteří jsou nuceni se s ní nově potýkat. Z vlastní zkušenosti copywritera na volné noze vím, jak je to těžké. Vstát ráno z postele, být v pohodlí svého domova, mít na dosah ruky ledničku, televizi, vyhřátou postel, stoh nepřečtených knih, seznam oblíbených filmů…

Pracujme s tím, co máme

Možná si právě také říkáte: „Jsem doma, udělám si pohodu. Práci můžu dohnat až jindy. Udělám to v kanceláři. Teď to stejně nemá význam…“ Našli jste se v tom? Nejste sami. Já tohle znám moc dobře. Když jsem před rokem začínala, měla jsem stejné trable. Takže co teď? Přizpůsobíme se novému životu? Ano! A nastavíme si ho sobě na míru!

Rutina jako základ úspěšného dne

Koučové i freelanceři radí mít své každodenní rutiny. Ano. Ale já k nim mám ještě trochu jiný přístup. Říkají:

  • Mějte stejná rána
  • Dělejte stejné věci
  • Dělejte věci stejným způsobem
  • Ráno se oblékněte jako do práce
  • Ustelte si postel

Slyšela jsem to všechno nejméně milionkrát. Ale víte co? Ono to nefunguje. Ne vždy a ne každému. Já při stlaní postele vlezla rovnou do ní i s notebookem. A koukala na film…

Osobně rutiny nesnáším, proto jsem také odešla z práce. Chci si dělat věci po svém, kdy chci a kde chci. Takže asi chápete, že většina tipů na mě nezabrala. Jste na tom stejně? Takže co teď? Nepropadejte skepsi. Mrkneme se na to z jiného úhlu pohledu.

Rutina ano, ale…

Mojí rutinou je obří hrnek horkého čaje ke každému psaní. Nezáleží na dni, místě nebo hodině. Je jedno, co mám na sobě, jak vypadá moje postel nebo zda jsem přímo v ní, na gauči, v kuchyni nebo v pracovně. Potřebuju jen svůj šálek čaje. A pak píšu. Tohle je moje rutina.

Najděte si svůj vlastní systém pro homeoffice

Najděte si cokoli, co vám pomůže při vaší práci. Nenuťte se do práce v určitém čase na určitém místě. Někdy to fakt nejde a výsledek podle toho vypadá. Je to bída. Jako mně pomáhá čaj, vám může pomoci relaxační nebo naopak živá hudba, zvuková kulisa v pozadí, něco dobrého na zobání na stole, vypnutý internet, absolutní klid nebo naopak hlučné prostředí… Poznávejte se a hledejte podmínky, které vám vyhovují.

Jak jsem bojovala na začítku s homeofficem já? Přečtěte si článek.

Co získáte objevením svých potřeb?

Především poznáte sami sebe a už budete vědět, kdy a jak se vám nejlépe pracuje. To je důležité. Jakmile se totiž dostanete do stavu a prostředí, které splňuje všechny vaše požadavky, práce vám půjde rychle od ruky. Odvedete kvalitní práci a dokonce vás bude bavit.

A když to prostě nejde?

Někdy ani po splnění našich potřeb to prostě nejde. Mozek vymýšlí hromadu jiných činností, mnoho zábavnějších věcí. Pamatujte, mozek udělá cokoli, aby se práci vyhnul. Opravdu toho schopný je. Ale pomysleme na důsledky. Práce bude stále víc, času méně, mozek bude nauřený z práce se vyvléknout… Je to „neverending story“. Dohánět práci je vyčerpávající, zdlouhavé a všeobecně náročné. Proto mějte v záloze fígle, které vás k práci „dokopou“.

Další zajímavé články najdete na mém LinkedIn profilu.

Můj malý fígl

Ano, i můj mozek se dříve vzpouzel a stagnoval. Ráno jsem vstala a hle! Celý den před sebou. Nač ho marnit prací, že? Zapnula jsem notebook, otevřela textový editor a… Už jsem měla nutkání zajít na Instagram, na Youtube a…

V ten okamžik jsem vstala od stolu a chodila jsem po bytě v kolečkách tak dlouho, dokud jsem nechtěla začít pracovat. Světe div se, funguje to. Nejnižší počet koleček je 1, průměrný počet koleček je 7 a maximální počet koleček je 39.

Pár slov na závěr

Nesnažte se napodobit něčí návody. Musíte nejprve objevit sami sebe a zjistit, co vám vyhovuje. Pak každý den dělejte všechno pro to, abyste své potřeby naplnili. Nebudeme si nic nalhávat. Každá práce z domu vyžaduje silnou dávku sebekontroly a smyslu pro povinnost. Ale jak se říká, všechno jde, když se chce.

Na co se můžete těšit příště?

V dalším dílu našeho homeofficového seriálu se podíváme na to, jaké aplikace použít pro kontakt s kolegy a k plnění úkolů. Zároveň si ukážeme, jak se nezahltit hromadou různých programů. Máte-li dotazy ohledně homeoffice nebo byste nějaké rady chtěli vidět v jednom z mých článků, určitě mi napište. Budu moc ráda.

Přeji všem mnoho sil, trpělivosti a pozitivní energie. Nelámejte nad sebou hůl, když to nejde. Buďte na sebe hodní a snažte se dál. Jak se říká, každý den není posvícení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *