Newsletter, který neskončí v koši a každý si ho rád přečte – Jak na něj?

Jak psát newsletter – Tereza Hladíková

Emailing je jedna z nejrozšířenějších oblatí online marketingu. Někdy se o kvalitní newslettery postará copík, jindy si je zařizujeme sami. Jak bychom měli postupovat, abychom při tvorbě newsletteru uspěli?

Proč newslettery končí v koši?

A v tomto případě je koš ta lepší varianta! Jaká je ta nejhorší? Emailový klient vyhodnotí, že jde o spam a příchozí newsletter do spamu rovnou přesune. K cílovému zákazníkovi se tak naše sdělení ani nedostane. O tom, proč se tak děje, si řekneme v odstavci níže. Jak je to s tím košem?

Zahlcenost v hlavní roli

V současnosti má většina z nás emailové schránky přeplněné k prasknutí. Výjimkou není dvacet i sto emailů denně. Proč jsme to nechali zajít tak daleko a proč nejsme schopni své maily ukočírovat je věc jiná. Té se dnes věnovat nebudeme. Faktem zůstává, že zahlcenost je standard dnešní doby.

Úkol: Zaujmout!

A nehledejme v tom vědu, prosím vás! Abychom adresáta zaujali, nemusíme vymýšlet žádné speciální a komplikované názvy. Víc než kde jinde zde totiž platí: V jednoduchosti je krása.

Proč emaily končí ve spamu?

Emaily ve spamu končí ze dvou důvodů.

 • Naše newslettery někteří odběratelé označili za spam. Konkrétně Google pak očekává, že tomu tak skutečně je. Je to nemilé, ale neovlivníme to. Někdy to prostě lidé dělají cíleně. Nechtějí nám uškodit, ale taky nechtějí naše emaily. Tak prosté to je.
 • Máme hódně špatně napsaný předmět. Jak má předmět vypadat si ukážeme níže. Ve zkratce se věc má tak, že kapitálky, sto jedna vykřičníků, procenta a čísla jsou tak podezřelá, že je mailový klient vyhodnotí po svém. Jako spam. Takže pozor na to.

Předmět rozhoduje, co se s newsletterem stane dál

Předmět jako jediný z celého newsletteru ovlivňuje tolik věcí. Předmět ovlivňuje, zda email skončí v koši, ve spamu, zda ho uživatel otevře nebo jej bude ignorovat. Předmět říká, co můžeme získat, co bychom mohli mít, když náhledneme pod pokličku emailu. Předmět láká, musí zaujmout, nadchnout, vyvolat emoce. Jestli to neumí, je celý newsletter k ničemu.

Jak vytvořit zajímavý předmět?

 • Pokládejme otevřené otázky, na které lze odpovědět celou větou.
 • Vyvolejme emoci – nejčastěji jde o zvědavost. Může to být ale také touha, nadšení, radost, zájem, rozčilení, nesouhlas. Negativním emocím se ale spíše vyhněme.
 • Používejme nedokončené věty, které vyvolávají touhu číst dál.
 • Nebojme se čísel, ale nepřehánějme to.

Jak netvořit předmět k newsletteru?

 • Zapomeňme na uzavřené otázky. Jakmile adresát znuděně odpoví ano nebo ne, máme smůlu. Email ho nezajímá.
 • Vyhněme se kapitálkám. Nikdy do předmětu nepišme velká písmena.
 • Předmět netučníme ani nepoužíváme kursivu. Nikdy.
 • Snažme se nahradit slova jako sleva, zdarma, výhodný, nabídka a další. Nejen, že jde o nejčastější slova spamových zpráv, ale nejsou ani nikterak lákavá.

Tip k nezaplacení

Ať je váš předmět dlouhý maximálně 40 znaků. Mně se osvědčila průměrná délka 37 znaků. Proč? Předmět je vidět celý – a to je obrovská výhoda.

(Ne)píšeme perex

Perex neboli pre-header je text, který se zobrazuje těsně za předmětem. Je to jakýsi úvod, který napovídá, o čem email bude. Přiznám se, že perexy už nějaký čas nevyužívám. Ani pro sebe, ani pro klienty. Například pro prodejní newsletter si takový perex neumím představit. Brzdí celou akci a narušuje proces. Naopak do informativního nebo vzdělávacího newsletteru bych ho klidně zakomponovala.

Jak pracovat s headlinem?

Hlavička je další částí newsletteru. Zpravidla shrnuje, očem celý newsletter je, a posouvá nás dál k přečtení obsahu. Hlavička je druhá část, která musí dotyčného zaujmout. Obvykle přebírá místo chápavého přítele, který je tu s námi a pro nás.

Pozice porozumění

Příkladem je newsletter propagující novinku v e-shopu. Je to sportovní podprsenka! Těch kolem sebe máme všichni tunu. Tak proč zrovna tuhle? Proč vůbec email číst? Ambasadorka firmy, která se pod celý newsletter podepíše, v hlavičce snadno vyjádří svůj chápavý postoj. Ve stylu: „Také vám ve sportu brání bujný dekolt? Ukážu vám, jak jsem to vyřešila já!“ A věřte, že spousta žen bude číst dál, protože podobné trable je skutečně trápí.

Když headline chybí

Některé newslettery se obejdou i bez hlavičky. Obvykle jde o informční zprávičky, kde dotyčná firma nebo jedinec píše o novinkách, o tom, na co během předchozích dní přišel, o co se chce podělit, jaké články ze svého webu doporučuje. Osobně však považuji headline za nedílnou součást newsletteru, protože jednoznačně udává atmosféru, ve které se zpráva ponese. Je to podobné, jako poslat email bez pozdravu – nemastné neslané, o ničem.

Mrkněte na můj LinkedIn. Získáte pravidelnou copywriterskou inspiraci 🙂

Co napsat do obsahu?

A konečně se dostáváme k tomu hlavnímu, proč newslettery vlastně tvoříme. K obsahu! Existuje celá hromada stylů, jak psát obsah. Vždyť každý chceme sdělit něco jiného. Některé newslettery jsou prodejní, jiné vzdělávací, další informativní. I tady však existuje pár pravidel, která dodržovat, aby byl newsletter čitelný a vizuálně zajímavý.

 • Používejme krátké odstavce. Opět platí, že ideální délka odstavce jsou 3 řádky.
 • Nebojme se grafiky. Zajímavý banner oživí celé sdělení.
 • CTA prvky jsou nutnost! Newsletter má za cíl něco lidem předat, případně je poslat někam dál. Na web, blog, ke článku nebo do e-shopu. Tlačítka a odkazy jsou nedílnou součástí každého newsletteru. Takže na ně nezapomínejme.
 • Zvolme vhodnou velikost písma a font. Držme se klasických písem, která se dobře čtou. Zároveň pozor na blechy. Ať je naše sdělení vidět!
 • Dbejme na přidanou hodnotu. Je to, co chceme poslat, opravdu důležité? Co tím čtenář získá? Proč mu chci daný email poslat?
 • Pohrajme si se zarovnáním. Jinde je to nepřípustné, u některých newsletterů vhodné. Máme-li krátké odstavce, klidně vsaďme na zarovnání na střed. Nic tím nezkazíme.

Co nesmí chybět v žádné patičce?

Patička je soubor povinně volitelných částí. Něco nařizuje zákon, něco je zvyklost, kterou čtenáři očekávají. Co sem tedy patří?

 • Ochrana osobních údajů. Lidé nám poskytli svůj email, mají právo vědět, jak s jejich údaji nakládáme. Slovo GDPR asi známe všichni, že?
 • Odhlásit emaily. To je zákonná povinnost. Nemožnost odhlásit naše emaily čtenáře nejen rozzuří k nepříčetnosti, ale navíc tím porušujeme nařízení. Takže pozor na to.
 • Sociální sítě. Do patičky zakomponujme sociální sítě nebo krátký podpis. Je milé vědět, kdo nám píše, kde ho můžeme sledovat nebo jinak kontaktovat. Fotka je také dobrý tah. Lidé jsou rádi, když mají pocit, že odesílatele mailu opravdu znají.

Pár tipů na závěr

 • Mysleme na mobile-friendly prostředí! Než newsletter odešleme, zamysleme se, zda je stejně přívětivý a lákavý jak pro počítače, tak pro mobilní zařízení.
 • Nastavme si logickou emailovou adresu odesílatele. Ať to nějak vypadá! Kvalitní newsletter, který nám poslala kaculinka2658@seznam.cz asi nebude moc na úrovni, že?
 • Buďme struční a běžme rovnou k věci. Newsletter nemá prostor na okecávání. Žádné romány, žádné výplně. Cílem je rychlá, stručná a srozumitelná informace nebo benefit pro adresáta. Přečíst, nasměrovat, inspirovat, prodat. Šlus.
 • Vykašlete se v newsletterech na emailové pozdravy. „Dobrý den, Terezo…“ je příliš formální, nudné, otravné a nezajímavé. Většinu adresátů to vyděsí a email zahodí.
 • Nevnucujte se. Netlačte na pilu a nikomu nic nenuťte. Je to otravné a zbytečné. Na tyhle metody už dávno nikdo nereaguje.

Tak jak to máte s newslettery vy? Spam, koš nebo spokojení zákazníci? Co do newsletteru dáváte a co byste tam v životě nenapsali? Podělte se o své dotazy, připomínky i zkušenosti v komentářích 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *