Firemní web vs. LinkedIn profil – Jak si stojí?

Firemní web vs. LinkedIn profil – Jak si stojí?

Pro většinu firem jsou webové stránky samozřejmost. Webovky jsou naší online vizitkou. Ukazují, kdo jsme, co děláme, jak to děláme a jak jsou klienti spokojení. Zjistíme si otevírací dobu, ceník a navážeme kontakt. Víte, v čem je problém? LinkedIn tohle zvládne také! Rychleji, snadněji, úspěšněji… V čem se webovky od LinkedIn profilu liší, a v čem se naopak doplňují?

#1 Návštěvnost

Z hlediska návštěvnosti na plné čáře vyhrává LinkedIn. Pokud nepatříme mezi šťastlivce s dokonalým SEO, vytuněnou vstupní stránkou a PPC reklamou nebo profláknutým jménem, nejspíše k nám na web mnoho lidí nezavítá. Kolik návštěv máme za měsíc? Za týden? Za den? Nechodí lidi na náš web jen kvůli sdíleným příspěvkům?

Na náš LinkedIn profil chodí lidé dobrovolně. Kvalitní obsah v podobě článků či příspěvků je skvělým lákadlem a zajišťuje stálý přísun potenciálních zákazníků.

#2 Obsah

V případě obsahu jsou šance vyrovnané. Stejně jako blog a otextování webovek je vhodné svěřit do rukou profíkovi, který ví, jak zacílit, na co nalákat a jak to udělat elegantně, tak i LinkedIn profil si zaslouží kvalitní a pravidelnou péči. Na profilu by se pravidelně měl objevit kvalitní příspěvek z oblasti našeho oboru. Perfektně vyplněné informace v profilu jsou pak základ.

Pro srovnání, většinu informací z LinkedInu na svém webu nemáme. Proč? Nikdo by je nečetl. Údaje o vzdělání a práci jsou oproti tomu na LinkedIn součástí zdejší kultury. Lidé je chtějí znát! Je na místě, abychom obohatili své pracovní zkušenosti o zajímavosti a neobvyklosti.

#3 Budování sítě

Vybudovat si stálé sledující na svém firemním blogu je oříšek. Někdo se chytí hned, na někoho musíme nasadit vyšší marketingovou, jak já říkám. Není nereálné na webu zaujmout a nadchnout. Ale v případě LinkedInu je to při nejmenším o 70 % snazší. Proč?

Protože máme širší publikum a komunikujeme s konkrétními tvářemi. Víme, kdo čte náš firemní blog? No, možná se z Google Analytics dozvíme, že je to muž, který rád sportuje a je mu kolem 40 let. To není nic moc, že?

#4 Branding

V případě webu i LinkedIn profilu je budování naší značky velmi snadné a příjemné. Každý způsob si žádá jiné postupy, ale výsledek je stejný – za předpokladu, že postupujeme správně 🙂 Máme svůj brand. Rozdíl je v tom, že na LinkedIn je posun vpřed rychlejší. Rychleji se „zažereme“ lidem pod kůži. Jsme více vidět, máme širši spektrum prostředků, které můžeme využít.

#5 SEO optimalizace

Protože SEO je velmi proměnlivé, nelze jednostranně říci, která z variant je lepší. LinkedIn je rozhodně velmi vysoko. Na druhou stranu záleží jen na tom, pod jakým klíčovým slovem se nás zákazník rozhodne najít. Pod našimi službami? LinkedIn nejspíše nebude na prvních příčkách. Podle našeho jména? Pak ano. Máme velkou šanci být na vrcholu žebříčku.

SEO na svém webu máme plně ve své moci a je jen na nás, nebo na profících, kteří se nám o něj starají :), kam se s webem vrtneme. V tom vidím obrovskou výhodu. Oproti tomu algoritmy LinkedInu a vyhledávačů ovlivnit nedokážeme. Proto na LinkedInu máme jedinou možnost: Sdílet a tvořit kvalitní obsah. A být vidět.

#6 Nabídka spolupráce

Konverze z mého webu se pohybují spíše k nule. A že ho spravuji s láskou a péčí na pravidelné bázi! Oproti tomu na LinkedIn stačilo slušně oslovit zajímavé lidi, skrze pár vět se seznámit a hle – pomalu se začaly tvořit návrhy a nabídky. A to po několika málo dnech.

Má smysl vlastnit firemní web když máme LinkedIn profil?

Myslím, že pro online magazíny, e-shopy a specifické obory firem to smysl má, ba dokonce jde o nutnost. Webové stránky dodávají našim službám osobitost a správný ráz! Barevný design, krásná úvodní stránka se všemi informacemi a celkové ladění webu vypovídá o jeho majiteli mnohé.

Ideální stav

Dobře, všichni víme, že ideální stav neexistuje. Ale teď vážně. Vhodným řešením je rovnováha. Nejlépe uděláme, když svůj LinkedIn profil pravidelně obohatíme o menší příspěvek, či sdílení stránek našeho webu a jednou za čas napíšeme hezký článek na LinkedIn. Udržíme tak úroveň profilu i stránek.

Máte svůj vlastní web? V jakém je stavu? A co LinkedIn profil? Staráte se o svou propagaci?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *