6 korektorských chyb aneb Dneska otisknou vážně všechno…

6 korektorských chyb – Tereza Hladíková

Nadšeně čtu všechny knihy z Vánoc, pročítám letáky, dívám se na povánoční slevy. A na co nenarazím? Samá hrubka! Až mi z toho začalo cukat oko…

Copywriter musí být i korektor – aspoň trochu

Nejsem jen copywriter – jsem i korektor textů! A povinností každého korektora je dokonalá znalost pravopisu. Říkejte tomu, jak chcete, třeba nemoc z povolání, ale já si nemůžu pomoct. Kontroluju pravopis, gramatiku i stylistiku všeho, co mi přijde pod ruku. A jak se zdá, moc se to nevyplácí, protože jsem pak akorát v šoku.

1# Přímá řeč je dneska passé

Čtu úžasnou a dokonalou knihu Mrcha vs. Hodná holčička od Martiny Brandové a najednou… Tik. Tik. Tik. Cože?! Proboha, fakt to tam je! Ano, přesně takhle probíhaly moje reakce. 99 % přímé řeči s uvozovací větou totiž vypadá takto:

„Tady se něco musí změnit.“ křičí moje kamarádka.

Kde je vykřičník, pokud křičí? A co tam proboha dělá ta tečka?! Taky se dočteme, že:

„To nikdo řešit nebude, že to paní nepotřebovala“, odcházím…

To už je prostě moc. Ta kniha má necelých 250 stran. Opravdu je tak těžké ji opravit?

2# Shoda podmětu s přísudkem? Ne, děkuji…

Ještě chvíli zůstaneme u této knihy, protože jsem tam bohužel nacházela jednu perlu za druhou. Například jsem se dočetla, že:

„Proto Vás chci pozvat k tomu, abyste ve svém životě vždy nejdřív vykročili. Udělali první krok a hned poté zanalyzovali situaci, ve které jste. Abyste ji mohly změnit.

Abychom si rozuměli, kniha je určena pro ženy a celou dobu zde autorka mluví k ženám. Co tam ksakru dělají ta měkká ička?!

3# Interpunkční znaménka aneb Čím více, tím lépe

Tento nešvar lze také popsat jako: Když slova nestačí.“ Neumím to vyjádřit slovy, tak tam nacpu co nejvíce znamének, aby to mělo ten správný ráz! Jojo, tak toho si v knize také užijete požehnaně. Typické jsou především tři otazníky za sebou. Chybějící čárky už snad ani nekomentuji. Pod knihou je hrdě podepsána nejen autorka, ale také korektorka Michaela Kelementová. Opravdu nechápu, jak je tohle možné.

4# Procenta a mezery

To už se knihy naštěstí netýká. Procenta jsou doménou většiny letáků. Rozdíl mezi procenty a procentním je značný. Proto je více než trapné, že marketingová oddělení daných firem tyto banality nezvládají a neopravené texty cpou lidem pod nos s informací, že za chyby nezodpovídají. Podívejte se, zda i vaši copywriteři umí česky.

5# Skloňování

Ach ty reklamní letáky… Místo, aby lidi nalákaly, tak je odpudí. Mě rozhodně. Nebo byste si koupili všechny povlečení? Co takhle raději všechna povlečení? Nebo bude libo matrace s jádrem ze 4 centimetrů tlakům?

6# O čem to vlastně píšu?

Mnohem horší jsou pak letáky, kde lidé nemají ani páru, o čem píšou. Při výběru postele pak zjistíte, že: „Postel nabízí celkové řešení se zaměřením na pohodlí a design.“ Co to je, prosím, to celkové řešení? Podívejte se, proč ne každý je copywriter.

Perly na závěr

  • Kvalitní přikrývky 2. jakosti. (To bude kvalita…)
  • Antialergická přikrývka z prachového peří. (Už slyšeli o alergii na peří?)
  • Plně vysouvatelná zásuvka. (Koupím si zásuvku, která nejde otevřít!)

Dneska jsme se trochu vrtali v dílech jiných lidí. Doufám, že jste se pobavili a zároveň něčemu přiučili. Pravopisu zdar a těším se na vás u dalšího copywriterského pondělí!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *