6 důvodů, proč právě vy nejste copywriter

Tereza Hladíková – Proč nejste copywriter

Copywriting není brigádička pro znuděné studentíky ani maminky na mateřské, které měly za minulého režimu jedničku ze slohu. Copywriting vyžaduje znalost SEO, pravopisu, oborových zvyklostí a značnou dávku empatie. Dneska se podíváme na copywriting z trochu jiného úhlu pohledu.

Copywriter? To jako ty?

Mám osypky z webů, jako je stovkomat.cz, copywriting.cz a jim podobné. Lidé jsou zde schopni vyplodit jakési zvěrstvo od 50 korun za NS. Zadavatelé i sami tvůrci se pak honosně nazývají copywritery a šíří své „dovednosti“ dál.


Podívejte se také na článek: Dneska otisknou vážně všechno…


Druhou perlou jsou někteří lidé v centru Prahy, kteří za svou práci pobírají horentní sumy, ale mají skoro stejné nedostatky jako výše jmenovaní. Stačí si přečíst dva články na titulní stránce Seznamu a hned máme všichni jasno. Naštěstí se to netýká všech a kvalitnější magazíny si podobné přešlapy hlídají.

Většina laciných textů nedodržuje syntax, stylistiku ani základy gramatiky. O oborových zvyklostech ani nemluvím.

Žehnejme profíkům

Jakmile narazím na správně, vkusně a čtivě napsaný článek, mám nutkání políbit autorovi či autorce ruku. Celý internet někdo tvoří, všechen ten obsah. A jsou ho kvanta! Ale jen zlomek za něco stojí.

Nejčastější chyby „copywriterů“

1) Překlepy

Že se občas uklepneme? Ano, to všichni. Ale od toho existují termíny, které si natáhneme tak, abychom stihli udělat několikeré čtení a následnou korekturu. Pokud se v textu přece jen překlep najde, znamená to jediné: Svou práci jsme odflákli.

2) Uvozovky

Neznalost českých uvozovek je jako mor. Správně napsané uvozovky jsou k vidění jen zřídka. Mnohem častější variantou jsou anglické, nebo hůř, napsané za pomocí dvou čárek!

Jak správně psát uvozovky?


Linux:
Ctrl+Shift+U+201E
Ctrl+Shift+U+201C

Windows:
Alt+0132
Alt +0147

Mac:
Alt+Shift+N Alt+Shift+H


3) Pomlčky vs. spojovníky

Pomlčku používáme například zde: „Půjdeme-li“. Naopak mezi slovy používáme spojovník, který vypadá úplně jinak. Nevím, proč většina lidí všude cpe pomlčku…

4) Procenta

Neznalost procent se šíří každoročně s nástupem výprodejů a končí… Nikdy. Nepochopení rozdílu mezi procenty a procentním je nepochopitelné pro mě. Jediný, komu podobné chyby odpustím, je člověk, který si neříká copywriter, nebo hůř – korektor.

5) Pevné mezery

Pevné mezery nepoužívá 90 % osob, troufám si říci. Podle toho také vypadají webové stránky, perexy a popisky. Lovit na konci dlouhého řádku webové stránky zatoulané „véčko“ není zrovna něco, co by si zákazník e-shopu přál, že?

6) Podnadpisy a odstavce

Články bez podnadpisů nečtu. Je to hnus. Na to není co jiného dodat. Přesto jich najdeme tolik, až to hezké není. Totéž platí o odstavcích. Ideální velikost odstavce jsou 2-3 řádky. Maximální strop je 5 řádků. Sáhodlouhé romány nechme knihám.

S jakými zvěrstvy jste se setkali vy? Máte podobné zkušenosti s „copywritery“ tohoto typu? Jaký je na ně váš názor?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *