4 typy klientů, kterým je lepší vyhnout se obloukem

Copywriting a klienti, kterým je lepší se vyhnout

Nikdy by mě nenapadlo, že na trhu copywritingu narazím na nepříjemné a zlé lidi. Ostatně, každý chceme získat to své, navázat užitečné kontakty a případnou další spolupráci. Jenže se setkáme s ledaským. Jakým typům lidí je lepší se jednoduše vyhnout?

1) Sprosťák Povýšený

Výskyt a projev

Kdekoli. Chová se nabubřele, používá nadřazené obraty a z jeho komunikace vyplývá, že vás považuje za něco méněcenného. V krajních případech neváhá být hrubý až sprostý.

Jak na něj?

Neváhejte dotyčnému napsat, že jeho hulvátství vás uráží a ukončete spolupráci. Ačkoli je nedostatek financí a klientů nepříjemný, mnohem nepříjemnější je spolupráce se Sprosťákem Povýšeným.

2) Nerozhoda Neznalý

Výskyt a projev

Jeden nikdy neví, kde ho potká. Nerozhoda Neznalý neví, co chce. Vyjadřuje se zmateně a nejasně, dává nejasné pokyny. Za doplňující otázku ohledně zadání se rozzlobí, protože se domnívá, že jste neschopní. Na případné návrhy a doporučení na zlepšení vůbec nereaguje.

Jak na něj?

Ukončit spolupráci co nejdříve nebo dokončit zadání, sbohem a šáteček. Taková spolupráce je velmi vysilující a zabírá více času, než by bylo nutné.

3) Nadutec Bezchybný

Výskyt a projev

Narazíte na něj kdekoli. Poznáte ho tak, že při nezdravém lichocení bude váš nejlepší kamarád. Při návrhu na úpravy a zlepšení během spolupráce se však promění v ďábla. Nadutec Bezchybný má vždycky pravdu, i když ji nemá, a nikdy neuzná vlastní chybu.

Jak na něj?

Máte-li na to nervy, pokračujte v činnosti. Dáváte-li přednost pohodě a klidné spolupráci, najděte si jiného klienta, který si vás a vašeho odborného názoru bude vážit. Umět uznat vlastní chybu a posunout se dál je pro spolupráci klíčové.

4) Neplatič Ulhaný

Výskyt a projev

Vyskytuje se všude, ale většinou se již od začátku chová podezřele. Oproti ostatním klientům dělá něco jinak, co vám zkrátka nebude vonět.

Jak na něj?

Vyžádejte si předem zálohu. Pokud už je pozdě a jen čekáte na platbu, najděte si o daném člověku co nejvíce informací. Možná najdete něco, co vám poslouží jako slušná páka. Neplatiče Ulhaného se snažte eliminovat. Zkuste zařídit, aby už podobně nemohl napálit jiného podnikatele. Prokážete tím službu nejen sobě, ale i ostatním. Marketing a trh podnikatelů všeobecně není místo pro Neplatiče Ulhané.

Proč se mi to děje?

Pokud se vám stalo něco podobného, možná si říkáte: „Proč já? Proč zase já?“ Ale věřte, že všechno má svůj důvod. Narazíte-li na nesprávného klienta, vezměte si z toho zkušenosti a nechte to jít. Za rohem totiž čeká někdo poctivý, kdo vaši pomoc doopravdy potřebuje.

Jaká je vaše zkušenost s klienty? Máte štěstí jen na ty skvělé, výjimečné, se kterými byste spolupracovali celé věky, nebo narážíte na samé Neplatiče, Nadutce, Sprosťáky a Nerozhody?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *