4 chyby, které ničí první dojem webových stránek

Chyby na webových stránkách – Tereza Hladíková

První dojem je vždy důležitý. A to nejen pro klienta, ale také pro vyhledávače. Podíváme se na nejčastější chyby, které snižují kvalitu webu, a ukážeme si největší prohřešky.

Kam copywriter (ne)zavítal

Nejčastěji se s problémy setkáme na webech, které dosud neměly tu čest setkat se s copywriterem. Pokud ano, a web stále vypadá tak, jak vypadá, je něco špatně. Problémy nalezneme i na stránkách, které existují již celou řadu let, ale nikdo neohlídal postupující trendy. Na některé potíže narazíme ještě později v připravovaném seriálu o SEO optimalizaci. Tak se pusťme do toho!

Nudné texty

Co je považováno za nudu? Možná vás překvapí, že to nejsou dlouhé texty. Nejnudnější věc na každém webu je slovní spojení „mladý dynamický kolektiv“ a „Jsme firma s dlouholetou tradicí. Společnost založil v roce XY pan XY a dnes je řízena již čtvrtou generací rodiny XY.“

A moje otázka zní: Co mi tato informace jako zákazníkovi přinese? Já hledám firmu, která vyřeší můj problém. Že je na trhu 20 let nikoho v první řadě nezajímá. To je až informace, kterou oceníme později – v poutavém příběhu společnosti v jiné záložce.

Chyby kam se podíváš

Většinu webů trápí tatáž diagnóza. Neznalost čárek, nesmyslné dělení vět čárkami, takže vznikají hloupá souvětí, která nikdo nechápe, pevné mezery se někam ztratily a přemrštěné využívání interpunkčních znamének. Na první pohled je pak jasné, že texty nepsal profík.

Pozor na pseudo profi copywritery. Jak je poznáte?

Možná, že někteří návštěvníci si toho nevšimnou. Ale co ti ostatní? Mít chyby už v úvodním textu je prostě mazec. Kontrolujte si po sobě každou čárku! Závisí na tom dobrá pověst.

Neformátované texty

Sáhodlouhé odstavce plné ještě delších vět opatřených nudnými a zbytečnými slovy. Ale fuj! Tohle nikdo číst nebude. Tečka. Cože? Že vaše babička řekla, že je to krásné? Opakuji. Tohle nikdo číst nebude.

Responzivní design je cizí slovo

Ano je. Ale pro některé weby to platí dvojnásob. Otevřete stránky a vykoukne na vás design, který se používal ještě za krále Klacka? Nepočítejte s tím, že by se na mobilu načítal o něco lépe. Bude to horší! Asi nejděsivější informace je ta, že v patičce najdete deset let starý copyright, ale firma stále funguje a jiný web nemá.

Pro inspiraci se podívejte na trendy roku 2020.

A co vy? V jaké kondici jsou vaše webové stránky? Potřebují krapet vylepšit, nebo šlapou jedna báseň?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *