Podcasty už nemusí být věda! 10 tipů, jak si napsat kvalitní text

10 tipů jak napsat podcast

Podcasty zažívají za poslední dobu obrovský nárůst. Ačkoli jsou tu s námi již řadu let, ve velkém k nám začaly proplouvat teprve nyní. Pravdou zůstává, že v dnešní uspěchané době plno lidí raději nasadí sluchátka a za pochodu si něco poslechne. Čtení je zdlouhavější a nutí člověka setrvat na jednom místě.

#1 Píšu jak mluvím

Prvním a tím nejhlavnějším pravidlem podcastů je psát tak, jak mluvíme. Rozhodně neplatí, že si sepíšeme text a řekneme si: „Jé, to se tak hezky čte! To je ono!“ Absolutně a jednoznačně ne! Všechny texty určené pro podcast se musejí několikrát přečíst nahlas. Základem je vychytat všechny mouchy, které naznačují, že hovořící nemluví jaksi spatra, ale papouškuje napsaný text.

#2 Intonace hlasuje je základ

Pokud netoužíme po mdlém a nudném textu, jehož zvuková podoba každého uspí, je na místě označit pasáže, kde dojde ke změně intonace. Každý, kdo o něčem zapáleně mluví, snižuje či zvyšuje hlas a dodává mu různé kličky a vrtulky. Cílem je získat posluchačovu pozornost.

#3 Hloupé řeči do podcastu nepatří

Pokud jde o podcast improvizovaný, tedy zejména, pokud se sejdou dva hosté, jsou vtípky a řeči mimo téma v pořádku. Jeden z účastníků řeč vždy vrátí do příslušných mezí a podobné odbočky bývají příjemným zpestřením. Dodávají oběma působícím autenticitu. Do podcastu věnovanému konkrétnímu tématu však žádné řeči mimo téma nepatří! Neexistuje, že od vědy o společenském chování si odběhneme k historce o procházce se psem.

Jak psát texty jako člověk píšu v článku o vyjadřování se.

#4 Dbejme na dostatek informací

U podcastů jsou informace stejně důležité, jako v případě článků. Posluchači jsou v mluvené verzi více pozorní a každé nesrovnalosti si všimnou. Čtenáři oproti tomu často létají očima po stránce a ledacos jim unikne – na to ale nespoléhejme! Proto nikdy nic neodhadujme a všechno, co říkáme, si podložme důvěryhodnými zdroji. Ne, že bychom zdroje prezentovali přímo v podcastu, ale mít je připravené není na škodu.

#5 Připojme scénické poznámky

Text pro podcast je trochu jako divadelní hra. Proto osobně neváhám připojit i pár scénických poznámek. Pokud se sama například v dané části textu zasměju, klidně si k tomu připíšu „smích“, protože je možné, že se s tím ztotožní i mluvící. Tím podcast získá emoce, které jsou v ústním projevu důležité. O to podstatnější jsou, pokud hovořícího nevidíme!

Další zajímavé články najdete na mém LinkedIn profilu.

#6 Proč si podcast nevytvořit sám, když to dělá kdekdo?

Někdo se narodil s darem přirozené komunikace a nečiní mu proto problém „vyšvihnout“ povídání jen tak z rukávu. Plno lidí však podobné povídání nedokáže vytvořit svévolně a vyjadřovací schopnosti nejsou právě nejlepší. Někdo dovednostmi neoplývá ani na papíru, ale má nápad. Má témata. A od toho jsem tu já. S tématem si poradím a přetvořím nápad v užitečné povídání pro stovky lidí.

#7 Cílem podcastu je srozumitelnost

Už jsem na to narazila v šestém bodě. Můžeme spatra hovořit o tématu a problematice, ale když to ve finále nebude mít hlavu ani patu, posluchači nebudou právě nadšení. Celý podcast potřebuje nějakou formu a směr, jakým se bude postupně vyvíjet. Informace se musejí nadávkovat a postupně zvěřejňovat.

#8 Nestyďme se za osnovu

Nikdy není od věci sepsat si osnovu. Zvlášť, když jde o složitější téma, kde je třeba mnohé říci. Neškodí si udělat pár poznámek nebo bodový seznam a sepsat si okruhy témat, o kterých budeme hovořit.

#9 Spisovně nebo nespisovně?

A já se ptám: „Kdo je vaše cílová skupina? Pro koho podcasty tvoříme?“ Podle toho snadno přizpůsobíme jazyk. Budeme-li se věnovat umění a obrazům, je velká šance, že v cílovce budou i starší lidé. Je jasné, že slangové či příliš hovorové a „svoucné“ výrazy je právě neohromí. Budeme se držet při zemi. Zato podcast o elektronice si zaslouží dávku slangu, pár oborových vtípků a bodré oslovování. Cílovkou budou mladí lidé a nadšenci.

#10 Co je cílem podcastu?

Máme téma? Super. Než ale začneme, je na místě si připomenout, co je cílem podcastu. Chceme posluchače pobavit, poučit, vzdělat, motivovat, inspirovat nebo někam nasměrovat? Cíl je stejně důležitý jako cílová skupina. Jinými slovy: „Co tím chtěl básník říci?‬“

Pár tipů na závěr

  • Podcast musí znít přirozeně.
  • Výhodou je znalost psychologie člověka, protože víme, jak zapůsobit a připoutat pozornost svým hlasem.
  • Základem podcastu je dobrý nápad a cíl. Plytké tlachání nikoho neohromí ani nezaujme.

Jakým způsobem tvoříte podcasty vy? Máte na ně zaručený recept, nebo se jim raději vyhýbáte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *